דלקת מפרקים כרונית אידיופתית 06.01.2020

כמה זמן חולף בין הופעת תסמיני JIA ועד לביקור הראשון אצל ראומטולוג ילדים?

מחקר זה דגם חולים חדשים שאובחנו עם דלקת מפרקים כרונית אידיופתית של הילדות ובחן את המסלול שעברו מבחינת הפניות, בדיקות ותסמינים עד להגעתם לראומטולוג ילדים

נדרשת הבנה טובה יותר של מסלול ההפניה שעוברים מטופלים הסובלים מדלקת מפרקים כרונית אידיופתית של גיל הילדות (JIA). מטרתו של מחקר זה היתה לתאר ולנתח את פרק הזמן שבין התחלת התסמינים ועד לביקור הראשון אצל ראומטולוג ילדים, וכן את מסלול ההפניה של ילדים שאובחנו עם JIA בשני מרכזים רפואיים ייעודיים בצרפת.

בין אוקטובר 2009 לאוקטובר 2017, חולי JIA חדשים נרשמו לאוכלוסיית עוקבה יעודית (“Auvergne-Loire cohort on JIA”). בביקור הראשון במחלקת ראומטולוגיה ילדים, החוקרים אספו נתונים בנוגע למסלול ההפניה, הופעת התסמינים, ומידע ביולוגי וקליני.

111 ילדים נכללו במחקר. משך הזמן החציוני עד לביקור הראשון אצל ראומטולוג ילדים היה 3.3 חודשים (טווח בין-רבעוני 1.3-10.7), עם הבדל מובהק בין תת סוגים של JIA. לאחר אי-הכללה של JIA מערכתי - גיל מבוגר יותר בעת הופעת התסמינים, נוכחות של דלקת בחיבור בין הגיד לעצם (אנטזיטיס, enthesitis), או כאבי מפרקים היו קשורים באופן מובהק למשך זמן ארוך יותר עד לביקור הראשון אצל ראומטולוג ילדים. זאת בעוד שנפיחות במפרקים או צליעה, ערכים לא תקינים של שקיעת דם (ESR) או החלבון המגיב-CRP, היו קשורים לפרק זמן קצר יותר עד לביקור הראשון.

המספר החציוני של אנשי מקצוע ממקצועות הרפואה שהמטופלים פגשו עד הגעתם היה 3 (טווח בין רבעוני 3-4). המטופלים הופנו לראומטולוג ילדים על ידי אורתופדים ב-64% מהמקרים, על ידי רופאי ילדים ב-50% מהמקרים, על ידי רופאי רפואה דחופה ב-27% מהמקרים, ועל ידי רופאים כלליים ב-25% מהמקרים. למרות ש-JIA שאינו מערכתי לא מהווה מצב דחוף, 45% מהילדים הופנו לחדר מיון.

החוקרים הסיקו שהזמן שחלף עד לביקור הראשון אצל ראומטולוג ילדים הוא קצר יותר בצרפת לעומת מדינות אחרות, אך עודנו ארוך מדי. ראוי שמומחי ראומטולוגיה ילדים יספקו לרופאים ראשוניים הכשרה בסיסית בנוגע ל-JIA, וגישה מהירה למרכזי טיפול מתאימים אם קיים חשד ל-JIA.

מקור: 

Freychet, C. et al. (2019). Joint Bone Spine. doi: 10.1016/j.jbspin.2019.04.014

נושאים קשורים:  מחקרים,  ראומטולוגיה,  רפואת ילדים,  דלקת מפרקים כרונית אידיופתית של גיל הילדות
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות